Skip to main content

به فرآیند و عملکردهایی که صاحب کالا و یا بازرگان در جهت واردات و یا صادرات کالای خود در گمرک هر کشوری از جمله امارات ( گمرک جبل علی ) و ایران ( قشم ) طی می کند، ترخیص کالا می گویند. ترخیص کالا دارای فرآیند پیچیده و سختی است. جهت ترخیص کالا، شما باید با راهکارهای قانونی، پیش نیازهای اسنادی کالا، جمع آوری مدارک کالا و بسیاری دیگر از اطلاعات فنی کالای وارداتی و یا صادراتی آشنا باشید. در کنار این موارد در جهت محاسبه هزینه های ترخیص و انبار بهتر است با آگاهی کامل، اقدام نمائید. علاوه بر تمامی موارد نام برده، شما باید شناختی کامل از ارگان ها و سازمان های صادر کننده مجوزهای مورد تایید گمرک داشته باشید

مجوز استاندارد برای ترخیص کالا

 

این مجوز اصلی ترین مجوز مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک جبل علی و قشم می باشد؛ و در غالب مواقع و در اکثر کالاهای وارداتی و یا صادراتی، شما به این مجوز نیاز خواهید داشت. در این بخش بهتر است از مشاوره­ی یک شرکت معتبر که با شرایط و راهکارهای دریافت مجوز آشناست، بهره بگیرید و یا در حالت بهتر آن، مسئولیت کلیه فرآیند دریافت مجوزها تا ترخیص کالا را بر عهده آنها بگذارید

مجوز قرنطینه جهت ترخیص کالا از گمرک

 

اساسا دو نوع قرنطینه برای کالاهای حیوانی و نباتی وجود دارد که البته در موارد نباتی با ریسک کم نیازی به مجوز قرنطینه نیست و تنها گواهی بهداشت کفایت می کند. کالاهایی با ریسک متوسط و بالا، اما در هر دو نوع حیوانی و نباتی، نیازمند دریافت مجوز قرنطینه می باشند

دریافت مجوز ترخیص کالا از وزارت بهداشت امارات و ایران

 

یکی دیگر از پرکاربردترین مجوزها، مجوز وزارت بهداشت برای ترخیص کالاست. تمامی وارد کنندگان کلیه مواد غذایی و بهداشتی و همچنین تمامی فعالین حوزه لوزام آرایشی، باید برای دریافت این مجوز جهت ترخیص کالای خود اقدام نمایند. دریافت این مجوز نیز، پروسه فنی و اداری بسیار پیچیده و جدی دارد. برخی از مستندات مورد نیاز برای دریافت این مجوز شامل برگه آنالیز کالا، مواد تشکیل دهنده و فرمول ساخت بهمراه مجوزهای سازمان بهداشت کشور صادر کننده می باشد.

از سایر مجوزهای مهم در این بخش می توان به مجوز وزارت راه در رابطه با کالاهایی که با شرکت غیر ایرانی منتقل شده است؛ مجوز سازمان انرژی اتمی برای دستگاه های بی سیم، تلفن های همراه و انواع دستگاه های پیشرفته پزشکی؛ مجوز ترخیص کالا ارشاد برای دستگاه های چاپ و مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای کلیه اقلام اسباب بازی و سرگرمی وارد شده به کشور، اشاره کرد.

کارگو و باربری طالع مفتخر است با هفده سال سابقه حضور در عرصه تجارت بین المللی و بویژه ترخیص کالا، علاوه بر دریافت مجوزهای لازم جهت ترخیص کالا از سازمان ها و ارگان های مربوطه، در سریعترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت در تمامی زمینه های گمرکی در خدمت شما باشد. کارگو و باربری طالع یک شرکت معتبر حمل و نقل بین المللی است که با در اختیار داشتن پنج شعبه در پر مخاطب ترین شهرهای بازرگانان عزیز کشورمان، قادر است در کوتاه ترین زمان ممکن تا حد قابل توجهی، ریسک های مرسوم در امور بازرگانی و ترخیص کالا را کاهش داده و آسودگی خاطر را به شما بازرگانان و کار آفرینان گرامی هدیه دهد. ما می دانیم که پس از روند پیچیده انتخاب و یا تولید کالا در کشوری دیگر و انجام امور پیچیده حمل و نقل، وقتی نوبت به ترخیص کالا می رسد تازه بخش اصلی و سخت کار آغاز می گردد. کارشناسان ما در تمامی این مسیر و بویژه در حوزه ترخیص کالا تجربه ای بیش از پانزده سال دارند. پس دیگر نگران جمع آوری مستندات، محاسبه هزینه های ترخیص کالا و همچنین درگیری های مرتبط با دریافت مجوزها نباشید. تنها کافی است با کارگو و باربری طالع تماس بگیرید تا ما با افتخار در خدمت شما باشیم. دفاتر ما در گوانجو، شیشی و ایوو و همچنین قشم و دبی با بیش از هفده سال سابقه با حرفه ای ترین خدمات در خدمت شما است

انواع دسته بندی های ترخیص کالا در گمرک ایران و امارات

 

با توجه به نوع و هدف صادرات و یا واردات هر کالایی، رویکردی خاص و دستورالعمل هایی اختصاصی برای هر گروه و دسته بندی وجود دارد. اصلی ترین این سرفصل ها عبارتند از :

ورود قطعی کالا به کشور

صادرات قطعی کالا به کشور مقصد

ورود موقت کالا به کشور و بازگشت به کشور مبدأ ( نمایشگاهی – پروژه ای )

صدور موقت کالا به کشور مقصد و بازگشت به کشور ( نمایشگاهی – پروژه ای )

کالای مرجوعی

کالای ترانزیت خارجی ( گمرک ثالث )

ترانزیت داخلی ( گمرک به گمرک داخلی )

استرداد حقوق ورودی

روش محاسبه در هر کدام از سرفصل های بالا متفاوت بوده و آگاهی به شرایط، قوانین و دستورالعمل های هر کدام از آنها می تواند در هزینه و زمان شما، گاها تفاوتی چشمگیر داشته باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم جهت ترخیص کالای خود حتما با شرکت های خوش نام و با سابقه همکاری نمائید.

ما در کارگو و باربری طالع در خدمت شما هستیم تا علاوه بر انجام تمامی تشریفات گمرکی بصورت جامع که شامل انواع روش های ترخیص کالا بصورت واردات قطعی، واردات موقت و همچنین ترانزیت خارجی و داخلی و یا حمل و نقل کالاهایی که به هر علت مرجوع شده اند، در هر شرایطی بتوانیم آسودگی خاطر را به شما هدیه دهیم. ما در یک بسته کامل می توانیم در کنار مشاوره در زمینه صادرات و یا واردات در جهت اخذ مجوزهای قانونی، ثبت سفارش و همچنین نظارت بر روند تولید و یا خرید کالا، مشاوری امین و متخصص برای شما باشیم. کارگو و باربری طالع سال هاست در کنار تمامی این خدمات، کالای بازرگانان عزیز کشورمان را نیز با استفاده از کارشناسان با تجربه خود از اصلی ترین گمرک های کشور با آسودگی ترخیص کرده است.

بطور خلاصه مراحل ترخیص کالا به 10 گام تقسیم می شوند

 

گام اول : دریافت پَکینگ لیست بهمراه پروفرما

گام دوم : دریافت مجوزهای مرتبط با ثبت سفارش بازرگانی

گام سوم : تکمیل فرآیند بیمه کالا مطابق با نوع بار و دسته بندی های مربوطه

گام چهارم : اطلاع رسانی ها بهمراه تامین شرایط بازرسی کالا در گمرک و تشکیل پرونده تخصیص ارز یا حواله بانکی

گام پنجم : تکمیل تمامی شرایط حمل و نقل کالا با شرکت مسئول

گام ششم : تعیین گمرک با توجه به محموله زمینی، دریایی و هوایی

گام هفتم : جمع آوری و ارائه اسناد حمل و نقل بین المللی کالا

گام هشتم : مراحل دور اظهاری، جمع آوری و تکمیل اسناد و تشکیل پرونده نهایی

گام نهم : هماهنگی با کارشناس متخصص گمرک با توجه به نوع کالا و گروه وارداتی و صادراتی

گام دهم : پایان فرآیند دور اظهاری وارداتی و تعیین مسیر انجام فرآیندهای ترخیص کالا

پس از طی شدن این مراحل مسیر کاری شما در گمرک آغاز می شود. در این مرحله نیز شما نیاز به بررسی کارشناسان، نتایج آزمایشگاه، اجازه بارگیری یا انبارداری و همچنین سایر تشریفات گمرکی درب خروج را خواهید داشت.

تمامی این پیچیدگی و مسیر طولانی ترخیص کالا از گمرک بویژه گمرک جبل علی سال هاست بسیاری از بازرگانان، حتی با تجربه ترین آنها را به این نتیجه رسانده است که سریعترین و اقتصادی ترین روش ترخیص کالا مشاوره و همکاری گرفتن از یک شرکت معتبر و متخصص در این زمینه است. در مورد بازرگانان و یا کارآفرینان تازه کار نیز، موارد محدودی نبوده است که، کالا آنها گاها تا ماه ها در گمرک باقی مانده و ضررهای مالی زیادی را تا زمان ترخیص به آنها وارد کرده است.

جهت آشنایی با سایر خدمات کارگو و باربری طالع در زمینه حمل و نقل بین المللی می توانید مقالات پیشین ما را مطالعه نمائید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله کمی با فرآیندها و دستورالعمل های گمرکی در زمینه ترخیص کالا آشنا شده باشید. در صورتی که قصد واردات هر کالایی را دارید و یا در زمینه ترخیص کالایی خاص نیاز به مشاوره دارید، بدون درنگ با کارگو و باربری طالع تماس گرفته و از راهکارهای مشاورین متخصص و امین ما بهره­مند گردید.

دیدگاه شما چیست؟